image

Image
Image
Image
Image
Image
image


Güncel Makaleler


Delphi Programlama Dili'nde Mesaj Pencerelerinin Kullanımlası
Bu makalemizde Delphi Programlama Dili'nde mesaj pencerelerinin kullanılması ile ilgili bilgiler verilmektedir.
 


Merhaba,

Bu makalemizde Delphi Programlama Dili'inde Mesaj pencerelerinin kullanılması ile ilgili bilgi ve örnekler vermeye çalışacağız. Mesaj pencereleri programcı ve kullanıcı arasında iletişim kurmak için, en çok kullanılan yöntemlerden birtanesidir. Kullanıcı ile iletişim kurmak için farklı seçeneklerde mevcuttur. StatusBar değerinin değiştirilmesi, başka bilgi formlarının açılması veya form üzerindeki bir Label değerinin değiştirilmesi bunlara örnek olarak gösterilebilir. 

Son Güncelleme :16 Kasım 2013 Cumartesi 19:13:35
Yazar :ProgramlamaTR
 
Devamı  Toplam İzleme :3406
         

     
Delphi Programlama Dili'inde Floor Fonksiyonu ve Kullanım Örnekleri
Bu makalemizde Delphi Programlama Dili'inde kullanılan matematik fonksiyonlarından Floor hakkında bilgi vermeye çalışacağız.
 


Merhaba,

Bu makalemizde Delphi Programlama Dili'inde kullanılan matematik fonksiyonlarından Floor hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Floor Fonksiyonu parametre değeri olarak gönderilen reel ondalıklı sayının bir alt tam değerini hesaplayıp döndüren bir fonksiyondur. Bu özelliği ile Ceil Fonksiyonu'nun tam tersi bir işlem yapmaktadır.

Son Güncelleme :19 Ekim 2013 Cumartesi 07:25:11
Yazar :ProgramlamaTR
 
Devamı  Toplam İzleme :3276
         

     
Delphi Programlama Dili'inde Ceil Fonksiyonu ve Kullanım Örnekleri
Bu makalemizde Delphi Matematik fonksiyonlarından Ceil Fonksiyonu hakkında bilgi vereceğiz. Aynı zamanda ekran görüntülü örnekler ile de konuya açıklık getirmeye çalışacağız.
 


Merhaba,

Bu makalemizde Delphi Programlama Dili'inde kullanılan matematik fonksiyonlarından Ceil hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ceil Fonksiyonu parametre değeri olarak gönderilen reel ondalıklı sayının bir üst tam değerini hesaplayıp döndüren bir fonksiyondur.

Son Güncelleme :18 Ekim 2013 Cuma 06:44:37
Yazar :ProgramlamaTR
 
Devamı  Toplam İzleme :1784
         

     
Delphi Programlama Dili'inde CASE OF Şart Komutu ve Kullanım Örnekleri
Bu makalemizde Delphi Programlama Dili'inde Case Of hakkında bilgi ve kod örneklerine yer verilmektedir.
 


Merhaba,

Bu makalemizde Delphi Programlama Dili'nde Karşılaştırma komutlarından CASE OF karşılaştırma komutu hakkında detaylı bilgi ve örnekler vermeye çalışacağız. CASE OF Karşılaştırma komutu da IF Karşılaştırma Komutu gibi bir programcının kod yazımı sırasında sıklıkla ihtiyaç duyduğu bir kod bloğudur. Borland firması bu kod bloğu için de, kaynak kod içerisine daha rahat ilave edilebilmesi için CTRL + J tuş kombinasyonuna seçenek bile koymuştur. Bu ilave işleminin nasıl yapıldığına makalemizin sonunda yer vereceğiz.

Son Güncelleme :14 Ekim 2013 Pazartesi 07:38:16
Yazar :ProgramlamaTR
 
Devamı  Toplam İzleme :2883
         

     
Delphi Programlama Dili'inde IF Şart Komutu ve Kullanım Örnekleri
Bu makalemizde Delphi'de IF Şart komutu hakkında detaylı bir şekilde bilgi verilmektedir.
 


Merhaba,

Bu makalemizde Delphi Programlama Dili'nde Karşılaştırma komutlarından IF karşılaştırma komutu hakkında detaylı bilgi ve örnekler vermeye çalışacağız. IF Karşılaştırma komutu bir programcının kod yazımı sırasında sıklıkla ihtiyaç duyduğu bir kod bloğudur. Hatta borland firması bu kod bloğunun kaynak kod içerisine daha rahat ilave edilebilmesi için CTRL + J tuş kombinasyonuna seçenek bile koymuştur. Bu ilave işleminin nasıl yapıldığına makalemizin sonunda yer vereceğiz.

Son Güncelleme :14 Ekim 2013 Pazartesi 07:36:48
Yazar :ProgramlamaTR
 
Devamı  Toplam İzleme :3547
         

     
12image

image

image